skad_sie_bierze_1

W ramach ogólnopolskiej inicjatywy „Dni Otwarte Funduszy Europejskich” Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Brzegu, jako dwukrotny już beneficjent Funduszu Spójności, wystąpiło ze swoją akcją do najmłodszych brzeżan. Przedszkola odwiedzono 12 maja br., szkoły dzień później.

 

Oczywiście w przewidzianych na tą okoliczność prezentacjach nikt nie chciał zadręczać maluchów istotą funduszy unijnych i technicznymi szczegółami projektu. Postawiono na konkretne wiadomości dotyczące korzystania z wody i z sanitariatów – konkretne, ale przedstawione w formie zabawnej i ciekawej. Przykładowo, na oczach najmłodszych, prowadzące – Magdalena Borowska i Kamila Ziółkowska pokazały jak powstaje ściek (ku ogólnemu obrzydzeniu dzieci), a następnie oczyściły go z użyciem plastikowej siatki, demonstrując istotę oczyszczania mechanicznego na oczyszczalni ścieków. Przedszkolaki i uczniowie klas I brali czynny udział w poszczególnych częściach prezentacji, często też odpowiadali na pytania. Wiedzą młodzi ludzie zawstydziliby wielu dorosłych. Jak pokazuje doświadczenie służb eksploatacyjnych spółki wod-kan wielu niemłodych już użytkowników kanalizacji wciąż nie ma świadomości co do tego, że do sanitariatów nie można wrzucać wszystkiego, co w jakiś sposób zdoła przepłynąć przez muszlę klozetową. Z zapchanych rur i pomp na przepompowniach ścieków regularnie wyjmowane są np. szmatki czy w ekstremalnych przypadkach… ręczniki. Dzięki wrzucaniu resztek pokarmowych rurociągi zyskują dodatkowych mieszkańców – złaknione pozostałości naszych obiadów szczury. Nowe pokolenie wykazuje się większym rozsądkiem i w teście z użyciem uśmiechniętej zabawkowej toalety, zwykle bez większego problemu wskazywało to czego wrzucać nie należy. Prezentacja podzielona była na etap poświęcony wodzie i ściekom. W pierwszej części zademonstrowano na prostym schemacie skąd Brzeg zyskuje wodę i jaka jest jej droga nim ostatecznie trafi do kranów. Przekazano też w jaki sposób oszczędzać wodę. Sprawy ściekowe wydały się dla maluchów ciekawsze. Malce dowiedziały się jak wyglądają kanały i studzienki kanalizacyjne, a chłopcy z zaciekawieniem oglądali zdjęcie samochodu do czyszczenia kanalizacji i słuchali o jego możliwościach. Poznali też ogólną zasadę działania oczyszczalni ścieków. Oczywiście nie obeszło się bez prezentów i zabawy w najczystszej postaci. Dzieci dostały kolorowanki o tematyce wod-kan i słodycze, a na koniec czekała je etniczna dyskoteka – koncert zespołu bębniarskiego Black Drums Icon* Co niektóre maluchy dały wówczas upust emocjom i radośnie oddały się dzikim pląsom.

 

W ramach „Dni otwartych” uwzględniono następujące placówki: Przedszkole nr 4 i 6, Akademię Skrzata oraz Publiczne Szkoły Podstawowe nr 1, 3 i 5.

Formuła i kształt prezentacji zostały w całości przygotowane przez pracowników PWiK z działu Jednostki Realizującej Projekt.