Życie powstało w wodzie i choć miliony lat temu organizmy skolonizowały ląd to bez wody nie są w stanie istnieć. 65% masy dorosłego człowieka to czyste H2O, a w przypadku małych dzieci aż 78%. Gdy przychodzą letnie upały, straty wody z organizmu istotnie wzrastają i pojawia się ryzyko odwodnienia. Picie odpowiedniej ilości wody staje się czasem sprawą życia i śmierci.
Objawy odwodnienia mogą obejmować bóle głowy, zmęczenie, zawroty głowy, problemy z koncentracją a nawet omdlenia. W przypadku osób schorowanych i w zaawansowanym wieku, skutek braku wody może okazać się tragiczny. Przy upałach woda intensywnie paruje – organizm broni się przed przegrzaniem produkując pot. W ten sposób poświęca zawartą w nim wodę by zapobiec ścinaniu białka, które stanowi jego podstawowy budulec. Należy pamiętać, że ubytek życiodajnego płynu oznacza jego niedobór w tkankach – przede wszystkim w krwi, która odpowiada za transport tlenu i substancji odżywczych. Krew gęstnieje i serce musi pokonywać większy opór. To wyjaśnia coraz gorsze samopoczucie i pojawienie objawów podobnych do niedotlenienia.
Co zatem robić by zachować dobrą kondycję podczas upałów? Przede wszystkim pić wodę i to nawet wtedy, kiedy nie czuje się pragnienia. Woda reguluje temperaturę ciała, ułatwia trawienie i wchłanianie składników odżywczych, wspomaga usuwanie toksyn z organizmu, zapewnia odpowiednie nawilżenie skóry, poprawia koncentrację i samopoczucie. Nie koniecznie musi być to woda mineralna – nieraz, gdy tylko robi się cieplej, wydajemy na nią majątek. PWiK w Brzegu przypomina niejednokrotnie, że brzeska kranówka nadaje się do picia. Woda ta spełnia wszystkie wytyczne wymagane polskim prawem jako woda do spożycia. Pod względem niektórych parametrów jest nawet lepsza niż wody mineralne sprzedawane w sklepach. Gdy trwają batalie o to jak ma wyglądać nakrętka na butelce plastikowej, okazuje się, że można całkowicie zniwelować owo „butelkowe” zagrożenie dla środowiska. Kranówka ma same zalety: jest znacznie tańsza niż woda butelkowana, jest dostępna praktycznie wszędzie i o każdej porze, jest bezpieczna do picia dzięki surowym normom sanitarnym i regularnym kontrolom. W Brzegu mamy parę zdrojów ulicznych, w których także płynie dobra jakościowo woda z sieci wodociągowej. Niestety, obiekty te nie są objęte stałym monitoringiem i nie możemy dać gwarancji, że nie doszło na nich do wtórnego skażenia bakteriologicznego w wyniku nieprawidłowego korzystania przez użytkowników. Z tego względu wody ze zdrojów używajmy raczej do schładzania się niż do spożywania.
W upalne dni wodę można pozyskiwać ponadto z owoców i warzyw takich jak arbuz, ogórek czy truskawki. Nie zalecone są natomiast napoje zawierających kofeinę i alkohol, które mogą przyspieszać utratę wody z organizmu.