- PWiK Brzeg - https://pwik.brzeg.pl -

PWiK w Brzegu – dalej chcemy korzystać z unijnych funduszy

Począwszy odkąd pojawiła się możliwość pozyskania wsparcia unijnego na realizację inwestycji wodno-kanalizacyjnych, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Brzegu Sp. z o.o. konsekwentnie z nich korzystało realizując kolejne 4 projekty unijne. Zasadniczym ich celem było doprowadzenie do wypełnienia tzw. dyrektywy ściekowej – dotyczącej między innymi zwiększenia stopnia skanalizowania mieszkańców. Teraz gdy ponad 99% posesji z Brzegu i okolicznych miejscowości jest podłączona do kanalizacji Unia odcina nam kurek dotacji na działania kanalizacyjne. Otwiera jednak na poprawę systemów zaopatrzenia w wodę.
W Brzegu część wodociągów pamięta czasy niemieckie. W ostatnich latach w branży wod-kan wiele się zmienia, głównie w sferze informatyzacji, która ma w założeniu opisać i ułatwić każdy proces eksploatacji i zarządzania majątkiem. Spółka stopniowo podąża za trendem jednak do tej chwili musi często korzystać z tradycyjnych map i dokumentacji „papierowej”. Docelowo PWiK będzie posiadać system GIS – czyli informatyczną bazę zawierającą cyfrowe mapy i przyporządkowane im dane dotyczące całej posiadanej infrastruktury, które można na bieżąco edytować. W przyszłości cały układ wodociągowy w mieście będzie wyposażony w stały monitoring ciśnień, który ułatwi diagnostykę jego stanu. Na Stacji Uzdatniania Wody w Gierszowicach stosowaną obecnie metodą dezynfekcji jest chlorowanie. W ramach planowanej inwestycji pojawiają się jednak dodatkowe elementy służące dezynfekcji jak lampy UV. Oczywiście system zaopatrzenia w wodę funkcjonuje bez większych zarzutów ale gdy pojawia się możliwość pozyskania funduszy na jego poprawę, grzechem byłoby z tej możliwości nie skorzystać.

W październiku 2023 ogłoszono konkurs w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS) działanie 2.5: Woda do spożycia. O dofinansowanie na inwestycje wodociągowe mogły ubiegać się w nim tylko aglomeracje o określonej wielkości i spełniające kryterium wysokiego stopnia skanalizowania. Wnioski o dofinansowanie można było składać do 31.01.2024 r. PWiK w Brzegu nie mogło przegapić szansy na poprawę swojego majątku i podniesienie poziomu usług. Odkąd pojawiła się informacja o możliwości pozyskania środków unijnych na te cele, w brzeskich „wodociągach” trwały intensywne prace nad przygotowaniem stosownej dokumentacji i pozyskaniu zgód i zezwoleń. Warto tu odnotować, iż został do tego oddelegowany zespół pracowników spółki i nie zlecano tego firmie konsultingowej jak to zwykle robi się w tej branży. Brzeski wniosek został przesłany jako jeden z pierwszych w Polsce. Aplikacji z kraju spłynęło jednak sporo a przeznaczona na działanie pula pieniędzy na pewno nie starczy dla wszystkich. O tym, które podmioty zyskają dofinansowanie zadecyduje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Obecnie szczegółowo bada wszystkie otrzymane dokumenty pod względem ich zgodności z zasadami polityki unijnej przyznając punkty wg zasad określonych w konkursie. Dofinansowanie dostaną te podmioty, które zyskają ich najwięcej.
We wniosku o dofinansowanie określono zakres i planowany sposób realizacji Projektu. Dotyczy on zadań mających usprawnić istniejący system wodociągowy zmierzając do zmniejszenia strat wody wtłaczanej do sieci. Przyczyni się do racjonalnego i efektywnego wykorzystania wody uzdatnionej.
W zakres przedsięwzięcia wchodzi:
• wymiana około 3 km wodociągów na terenie Brzegu,
• wymiana ponad 50 węzłów hydrantowych,
• montaż komór pomiarowych na wodociągach i punktów poboru próbek wody,
• zbudowanie systemu GIS i systemu radiowego zbierania danych bilingowych,
• montaż na terenie Stacji Uzdatniania Wody urządzeń do dezynfekcji wody surowej metodą UV,
• remont koryt przelewowych na klarownikach na terenie SUW w Gierszowicach,
• montaż ogniw fotowoltaicznych o powierzchni ok 250 m2 na terenie SUW w Gierszowicach,
• zakup urządzeń do wykrywania wycieków.

Z punktu widzenia klientów PWiK przeprowadzone inwestycje przyczynią się do zminimalizowania prawdopodobieństwa wystąpienia awarii wodociągowych a w razie ich pojawienia będą one usuwane szybciej (nawet jeżeli wyciek nie będzie widoczny na powierzchni). Inwestycje wpisują się w politykę propagowaną przez Unię Europejską, której zasadniczym celem jest minimalizacja wpływu człowieka na środowisko i racjonalne korzystanie z zasobów naturalnych. Mniej awarii, ich szybkie wykrywanie i sprawniejsze usuwanie przekładają się wprost na ilość wody pobranej ze środowiska. Wprowadzenie zdalnego odczytu wodomierzy całkowicie wyeliminuje konieczność odczytów realizowanych przez pracowników przemieszczających się samochodem. Na terenie Stacji Uzdatniania Wody w Gierszowicach układ zasilania obiektu będzie wsparty odnawialnymi źródłami energii – ogniwami fotowoltaicznymi.

Z punktu widzenia PWiK inwestycje to istotny krok w nowoczesne zarządzanie majątkiem. Nie będzie konieczności „grzebania” w kilkudziesięcioletnich mapach, które upchane są w setki segregatorów. Nowy system informatyczny pozwoli z marszu określić gdzie przebiega granica własności majątku PWiK. Obecnie wymaga to niejednokrotnie „dochodzenia” i wertowania papierowej dokumentacji. System będzie od razu podpowiadał, które zasuwy należy zamknąć by wyłączyć dany odcinek wodociągu i szczegółowo wskaże ich lokalizację. Wszelkie zdarzenia na sieci wodociągowej czy kanalizacyjnej pozostawią swój ślad w systemie i wiedza o tym jak rozwiązywać konkretne sytuacje będzie dostępna dla wszystkich zespołów eksploatacyjnych, a więc i dla tych które będą mierzyć się z danym problemem po raz pierwszy. Wprowadzenie układu opomiarowania ciśnienia na sieci oraz stworzenie tzw. modelu hydraulicznego pozwoli na zdobycie wiedzy, która na tą chwilę jest niedostępna. Na bieżąco monitorowane będą kierunki przepływu w sieci wodociągowej, jak długo woda stagnuje w poszczególnych odcinkach ani jak zachowuje się w przypadku wyłączenia odcinka (obecnie ciężko stwierdzić gdzie woda się zmąci w trakcie awarii lub celowego wyłączenia). Kolejnym skokiem w nowoczesność jest wykorzystanie wykrywaczy wycieku pozwalających szczegółowo wskazać miejsce awarii wodociągowej nawet jeśli nie dojdzie do wycieku na powierzchnię. Zresztą sam fakt wycieku na powierzchnię nie jest równoznaczny ze znalezieniem miejsca awarii. Woda wypływa po linii najmniejszego oporu i często mocno meandruje pod ziemią by finalnie wypłynąć spory kawałek od miejsca uszkodzenia rurociągu.

Liczymy na sukces kolejnego z brzeskich projektów unijnych.

Co robić gdy z kranu leci brązowa woda?

Posted By pwik On In Aktualności | No Comments

Gdy odkręcamy kran i widzimy, że woda jest zabarwiona zwykle odczuwamy niepokój. Czy zagraża to zdrowiu? Jak reagować w takiej sytuacji?

W dobie internetu i mediów społecznościowych bywa, że pierwszą reakcją na wodę odbiegającą od standardu jest jej sfilmowanie lub zrobienie zdjęcia i puszczenie w sieć z adnotacją, że woda z wodociągów miejskich nie nadaje się do czegokolwiek. Czy w jakiś sposób załatwia to temat? – ciężko powiedzieć. Być może taki ktoś ma nadzieję, że post zostanie odczytany przez osoby, które mają wpływ na stan wody w sieci. Być może samo pożalenie się jest po prostu sposobem odreagowania frustracji, iż coś jest nie tak jak być powinno. Nie zmienia to jednak faktu, że problem w ten sposób nie zostaje rozwiązany. Telefony używane przez miłośników mediów społecznościowych mają zwykle funkcję, o której zapominają ich użytkownicy – można z nich dzwonić i informować odpowiednie służby. Nie znamy numeru? – z pomocą przyjdzie internet. Ważne jednak by mieć ogólny ogląd sytuacji i plus minus wiedzieć podstawowe rzeczy dotyczące działania sieci wodociągowej i wiedzieć kto jest za nią odpowiedzialny. Założenie, że skoro z jednego kranu leci „brudna” woda oznacza, iż owa „brudna” woda jest tłoczona do całego miasta, jest ogromnym uproszczeniem i często ma się nijak do rzeczywistości. Gdzie zatem dzwonić aby sensownie rozwiązać temat? Po pierwsze dobrze wiedzieć z kim rozliczamy się za zużytą wodę, bezpośrednio ze spółką wodociągową czy może przez pośrednika w postaci spółdzielni lub wspólnoty. Jeżeli z wodą dzieje się coś nie tak najlepiej dzwonić do podmiotu, któremu za tą wodę płacimy. W przypadku wspólnot i spółdzielni są one właścicielem instalacji wodociągowej znajdującej się w najbliższym sąsiedztwie naszego kranu. Do miejskiej sieci zawsze wtłaczana jest czysta i przebadana woda. Ewentualne przebarwienia i zmiany właściwości to zawsze efekt wtórny, wywoływany najczęściej wahnięciami ciśnienia w wodociągu. Te wahnięcia są zwykle wynikiem zamykania i ponownego otwarcia odcinka. Woda może się zatem zmącić na samym pionie wodociągowym np. na skutek jakichś prac remontowych. Jeden telefon do wspólnoty czy spółdzielni powinien pomóc wyjaśnić sprawę. Nawet jak okaże się, iż żadnych ruchów na sieci wewnętrznej nie było, to wspólnota czy spółdzielnia popchnie sprawę dalej i skontaktuje się ze swoim dostawcą wody – ze spółką wodociągową. Gdy nasza instalacja jest włączona bezpośrednio do sieci spółki wodociągowej kontaktujemy się z tąże spółką bez pośredników.

Co powoduje zabarwienie wody? Brunatne odcienie to zazwyczaj tlenki żelaza. Należy zaznaczyć, iż płyn podawany do wodociągu to nie idealnie czyste H20 pozbawione jakiejkolwiek domieszki. Woda pozyskiwana z natury, czy to z ujęć podziemnych czy z powierzchniowych jest bogata w rozmaite jony i inne rozpuszczone substancje. Ponieważ przepisy prawa szczegółowo stanowią jakie są dopuszczalne zawartości rozmaitych pierwiastków, w procesie uzdatniania dąży się do zmniejszenia ich ilości do poziomów zgodnych z wymogami. W przypadku wielu jonów, m.in. wspominanego żelaza, nie oznacza to całkowitej likwidacji i tym sposobem żelazo dostaje się stopniowo do sieci. Jako rozpuszczalne jony jest rozpuszczone w wodzie i nie daje żadnego zabarwienia. W wyniku reakcji zachodzących wtórnie, przechodzi jednak w związki z tlenem dając formy nierozpuszczalne wytrącające się jako osad. W warunkach stałego ciśnienia osad ów zalega na ściankach wodociągów ale gdy ciśnienie się zmienia może się odrywać i mieszać w wodą zmieniając jej zabarwienie. W normalnie działającej sieci utrzymywane jest stałe ciśnienie ale wszelkie awarie czy sytuacje powodujące konieczność zamykania i powtórnego otwierania odcinka wodociągu powodują wahnięcia i wtórne zanieczyszczenie wody. Do zmian ciśnienia dochodzi ponadto podczas zwiększonego radykalnie poboru wody. Do takiej sytuacji może dochodzić podczas napełniania zbiornika wody w samochodzie strażackim. Ponadto brunatna woda może pojawiać się na krańcowych odcinkach sieci, gdzie są małe rozbiory i woda stagnuje dłużej. Lekarstwem na „brudną” wodę jest płukanie wodociągów. Czynność ta zwykle powoduje niepokój przechodniów, gdyż polega na otwarciu hydrantu i pozwoleniu na to by woda zanieczyszczona wypływała na zewnątrz, co z jednej strony kojarzy się z awarią a z drugiej często jest postrzegane jako marnotrawstwo i niegospodarne korzystanie z pieniędzy z opłat za wodę. Od awarii taki wyciek odróżnia obecność w pobliżu pracownika spółki wodociągowej lub przynajmniej płotków ostrzegawczych. Co do kwestii marnotrawstwa – płukanie jest normalną czynnością eksploatacyjną na sieci wodociągowej. Jest uwzględniane na etapie obliczania taryf za wodę i nie wiąże się z dodatkowym obciążeniem mieszkańców okolicy otwartego hydrantu. Wodę wypuszcza się do momentu gdy jest bez zarzutu.

Warto dodać, że zmienione właściwości organoleptyczne wody nie oznaczają, iż stała się ona toksyczna czy skażona biologicznie. Wiadomo, że do pewnych rzeczy się nie nadaje, zwłaszcza do prania gdyż pranie może ulec zabarwieniu. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Brzegu Sp. z o.o. ma praktykę informowania mieszkańców o możliwości wystąpienia zmian właściwości wody na skutek prac na sieci. Informacja taka pojawia się na kartkach zawieszanych na tablicach informacyjnych czy drzwiach budynków a ostatnimi czasy także na stronie internetowej spółki i stronie Facebook.

2 maja w PWiK czynne Biuro Obsługi Klienta

Posted By pwik On In Aktualności | No Comments

Informujemy, że w dn. 2 maja 2024 w PWiK w Brzegu czynne będzie Biuro Obsługi Klienta i telefon alarmowy, pod który można zgłaszać awarie. Pracownicy pozostałych działów mają dzień wolny od pracy.

Przerwa w dostwie wody ul. Piastowska i Łokietka 19.04.2024 r.

Posted By pwik On In Aktualności | No Comments

Informujemy, że w dn. 19.04.2024 r. w godzinach 14:00-20:00 może dojść do przerwy w dostawie wody do posesji przy ul. Piastowskiej (od Ronda do skrzyżowania z ul. Powstańców) i Łokietka nr 1-7. Przerwa ma związek z usuwaniem awarii wodociągowej na skrzyżowaniu ul. Piastowskiej i Trzech Kotwic (obecnie miejsce wycieku jest zabezpieczone). Przez jakiś czas po usuwaniu awarii może wystąpić tymczasowe pogorszenie jakości wody w rejonie zdarzenia. Za wszelkie utrudnienia przepraszamy.

Możliwe pogorszenie jakości wody 19.04.2024

Posted By pwik On In Aktualności | No Comments

Informujemy, że dziś tj. 19.04.2024 może dochodzić do pogorszenia jakości wody na terenie miasta Brzeg. Sytuacja ma związek z awarią na głównym wodociągu. Za utrudnienia przepraszamy.

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy

Posted By pwik On In Aktualności | No Comments

Wszystkiego co najlepsze
na Święta Wielkiej Nocy,
wiosennych nastrojów,
ciepłej, radosnej atmosfery,
miłych spotkań z Najbliższymi
oraz smacznego jajka
i mokrego Lanego
Poniedziałku

życzą Pracownicy i Zarząd
Przedsiębiorstwa Wodociągów
i Kanalizacji w Brzegu Sp. z o.o,

Pożegnanie Głównej Księgowej PWiK

Posted By pwik On In Aktualności | No Comments

Dziś 22.03.2024 r. pożeganliśmy Główną Ksiegową – Danutę Bis, która była z nami 22 lata i odchodzi na emeryturę. Życzymy wszystkiego dobrego i serdecznie dziękujemy za ogromny wkład w funkcjonowanie naszej Spółki.

Nabór na stanowisko Laborant

Posted By pwik On In Aktualności | No Comments

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Brzegu sp. z o.o.

 

Ogłasza nabór na wolne stanowisko:

 

laborant

 

 

  1. Zakres obowiązków:
  2. Wykonywanie badań fizykochemicznych, prowadzenie zapisów,
  3. Przestrzeganie wymagań zawartych w normie PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02 oraz wymagań zawartych w dokumentacji systemowej laboratorium,
  4. Prawidłowe eksploatowanie wyposażenia, dbałość o jego konserwację i sprawność,
  5. Ścisłe przestrzeganie poufności badań i ochrona praw własności klienta,
  6. Pobieranie próbek do badań fizykochemicznych wody i ścieków oraz badań mikrobiologicznych.

 

  1. Wymagania niezbędne:
  2. Wykształcenie wyższe ( inżynieria środowiska, ochrona środowiska, chemia, analityka medyczna, mikrobiologia, biologia, biotechnologia),
  3. Znajomość podstawowych technik analitycznych i obsługi sprzętu laboratoryjnego,
  4. Umiejętność obsługi komputera i pakietu MS Office,
  5. Komunikatywność,
  6. Dokładność, sumienność, rzetelność i zaangażowanie,
  7. Kreatywność w rozwiązywaniu problemów,
  8. Umiejętność współpracy w zespole.

 

  1. Znajomość normy PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02,
  2. Doświadczenie w akredytowanym laboratorium.

 

  1. Oferujemy:
  2. Stabilne warunki zatrudnienia w ramach umowy o pracę w firmie o ugruntowanej pozycji na rynku,
  3. Długotrwałą współpracę w przyjaznym gronie, w systemie jednozmianowym,
  4. Możliwość podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

 

Zainteresowanych prosimy o przesłanie CV na adres: sekretariat@pwik.brzeg.pl, pocztą lub złożyć osobiście w siedzibie PWiK w Brzegu sp. z o.o. przy ul. Wolności 15 do dnia 31.03.2024 roku.

 

Kandydaci zostaną powiadomieni telefonicznie o terminie rozmowy wstępnej. Zastrzegamy sobie prawo do skontaktowania się z wybranymi kandydatami.

Dn. 14.03.2024 r. możliwe pogorszenie jakości wody w rejonie ul. Armii Krajowej

Posted By pwik On In Aktualności | No Comments

Informujemy, że dn. 14.03.2024 r. w godz. 12:00-18:00 może dojść do obniżenia ciśnienia i pogorszenia jakości wody w rejonie ul. Armii Krajowej w Brzegu. Zakłócenia dostawy wody wynikają z planowanych prac na sieci wodociągowej. Za wszystkie utrudnienia przepraszamy.

Możliwe pogorszenie jakości wody w Brzegu

Posted By pwik On In Aktualności | No Comments

Informujemy, że w dniu dzisiejszym (10.03.2024) ze względu na awarię sieci wodociągowej w ul. Armii Krajowej może dochodzić do pogorszenia jakości wody w Brzegu. Za utrudnienia przepraszamy.