4 grudnia Minister Marcin Kierwiński, wspólnie z minister Magdaleną Roguską i wojewodą Moniką Jurek odwiedzili powiat brzeski, w tym brzeską oczyszczalnię ścieków. Minister i zarazem pełnomocnik rządu ds. odbudowy obszarów dotkniętych powodzią ogłosił, że zaakceptował wniosek złożony przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Brzegu oraz Gminę Brzeg na odbudowę i przebudowę brzeskiej oczyszczalni.
Można powiedzieć, iż mamy zielone światło dla inwestycji na oczyszczalni i że brzeski problem powodziowy został w końcu dostrzeżony na najwyższych szczeblach. PWiK już po powodzi w 2010 r. działało na rzecz zabezpieczenia swojego obiektu, który jest przecież zaliczany do infrastruktury krytycznej. Najlepszym wariantem byłoby obwałowanie wyspy, na której znajduje się obiekt, lecz takie rozwiązanie wykracza poza kompetencje i możliwości finansowe przedsiębiorstwa.
Wobec braku zainteresowania władz, sprawa tkwiła do tej pory w martwym punkcie. Tragedia, do jakiej doszło we wrześniu i ogromne straty poniesione przez Spółkę w związku z zalaniem oczyszczalni, mogą stać się jednak przyczynkiem do tego, że coś w końcu zacznie się w tej kwestii dziać. Na razie nie ma mowy o budowie wałów, ale pojawiły są deklaracje na dofinansowanie przebudowy i modernizacji brzeskiej oczyszczalni i budynku krat przy ul. Oławskiej w Brzegu.
W związku z przyznawaniem przez Rząd wsparcia na odbudowę obszarów dotkniętych powodzią, spółka wraz z Gminą Brzeg wystąpiła z wnioskiem o finansowanie inwestycji zabezpieczających ww. obiekty. Przedsiębiorstwo nie zakłada remontu urządzeń i budynków, które przywróciłby stan przedpowodziowy. Ze względu na wciąż istniejące zagrożenie zalaniem wodami powodziowymi, mogłyby być to przysłowiowe „pieniądze wyrzucone w błoto”. Bardziej racjonalne będzie sfinansowanie działań poprawiających istniejący układ.
Wnioskowana kwota będzie przeznaczona po pierwsze na stworzenie zasilania awaryjnego dla brzeskiej oczyszczalni. W sytuacji powodziowej, gdy zakład energetyczny wstrzymuje dostawę prądu na wyspę, automatycznie uniemożliwia pracę obiektu PWiK, kanały dolotowe wypełniają się i dochodzi do wybijania nieczystości w najniżej położonym terenie przy ul. Oławskiej. Zasilanie awaryjne pozwoli utrzymać pracę kluczowych urządzeń.
Po drugie zostanie wykonana przebudowa budynku krat przy ul. Oławskiej i zamontowane będą w nim pompy przetłaczające ścieki na ciąg technologiczny oczyszczalni na wyspie. Obecnie działa tylko układ grawitacyjny, który jest tańszy w eksploatacji, lecz w sytuacji, gdy poziom rzeki przewyższa rzędne ul. Oławskiej, nie daje żadnej możliwości na transport ścieków do oczyszczalni – woda nie płynie pod górę.
Po trzecie przebudowane będą wszystkie obiekty PWiK narażone na zalewanie. Podniesione zostaną urządzenia sterujące i zasilające oraz rzędne krawędzi obiektów i zbiorników – tak by uniemożliwić przelewanie wód powodziowych do ich wnętrza.
Reasumując, wnioskowane przez PWiK wsparcie w kwocie 42 mln zł będzie finansować działania, które w praktyce zabezpieczą pracę oczyszczalni podczas zalania wodami powodziowymi, nawet gdyby obwałowanie wyspy nie zostałoby wybudowane. Ogromny koszt tych działań przekracza możliwości, by Spółka zrealizowała je samodzielnie.
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Brzegu pragnie serdecznie podziękować wszystkim, którzy pomagali Spółce w walce z żywiołem. Szczególne podziękowania kieruje do Dowódcy 1 Brzeskiego Pułku Saperów – płk. Krzysztofa Jaroszka, a także do Komendanta Straży Państwowej. To dzięki ich wsparciu udało się uruchomić główną pompownię ścieków na oczyszczalni, nie mówiąc o zorganizowaniu agregatów pompowych do przetłaczania mieszaniny wód powodziowych i ścieków z ul. Oławskiej do Odry.
Spółka serdecznie dziękuje także przedstawicielom władz, którzy czynnie angażowali się w kwestie uruchomienia oczyszczalni w trakcie powodzi, a obecnie intensywnie zabiegają o rządowe wsparcie planowanych na obiekcie inwestycji: Pani Wojewodzie Monice Jurek, Staroście Powiatu Brzeskiego Jackowi Monkiewiczowi oraz Burmistrzyni Violetcie Jaskólskiej-Palus.
Warto wspomnieć, że podczas wizyty ministra Kierwińskiego Burmistrzyni Brzegu wręczyła ministrowi Petycję w sprawie zabezpieczenia wyspy przed powodzią przygotowaną przez przedsiębiorców prowadzących działalność na wyspie.